3D tiskárna a skener3D tiskárna i 3D skener jsou zařízení, která si můžete pořídit i pro svou vlastní potřebu. Vyžadují vyšší finanční investici, pokud však chcete vyrábět unikátní výrobky nebo skenovat své okolí či postavy kolem sebe a zobrazovat je ve 3D modelu v počítači, určitě stojí zato speciální skener s tiskárnou zvážit. Zatímco cena za 3D tiskárnu se pohybuje již od částky 20 000 Kč, za skener můžete zaplatit i mnohonásobně více. Cena samozřejmě závisí na funkcích, kterými tato zařízení disponují.

3D skener vám v krátkém okamžiku umožní zachytit unikátní situaci a 3D tiskárna zase dokáže vyhotovit přesně to, co si budete představovat. Přichází však v úvahu nejen koupě tohoto zařízení, ale také jeho vypůjčení nebo pouze využití skenování či tisku ve speciálním centru, kde si zaplatíte především materiál, a pak také čas pracovníků. Většinou se to ale vyplatí více než si zařízení hned kupovat.

Nabídka hardwaru a softwaru je dnes opravdu velmi široká a nezkušený člověk tak velmi snadno sáhne vedle. Dobré je, když si můžete vyzkoušet materiály a technologie, které se využívají, a až pak se rozhodnout, jaká kombinace pro vás je nejvhodnější. Před koupí skeneru či tiskárny se tedy vyplatí celou záležitost konzultovat s odborníkem, který vám poradí a výběrem optimálního zařízení.

Jak si vybrat 3D tiskárnu

Při výběru 3D tiskárny byste se měli řídit využívanými technologiemi a materiály, se kterými tiskárna pracuje. Dalším aspektem při výběru by mělo být, zda se jedná o otevřený nebo uzavřený systém. Otevřený je rozhodně lepší, jelikož si tiskárnu můžete libovolně upravit. Volbou, která by se měla podílet na vašem konečném rozhodnutí, je také velikost tiskové plochy. Ze zkušeností můžeme říci, že menší tisková plocha je leckdy vhojdnější než plocha velká.

Jak si vybrat 3D skener

V případě 3D skeneru hraje svou roli kromě ceny také skutečnost, zda se jedná o skener ruční nebo prostornější, který sice může nabízet více funkcí, ale bude se špatně přenášet. Vaše rozhodnutí by také mělo ovlivnit, zda je to skener dotykový či bezdotykový - rovněž zde jde o komfort jeho používání.