3D tisk3D tisk je činnost, kterou se zhotovují 3D výrobky na 3D tiskárně. Může jít o tisk jakýchkoliv trojrozměrných objektů. Kromě tiskárny se při tisku využívají také speciální materiály a technologie, které předmět zhotoví podle vašich představ. Při tisku se využívá digitální předloha a 3D model v počítači se tak mění na fyzický 3D model.

Jak funguje 3D tisk

Na 3D tiskárně se materiál postupně přidává, až je dosaženo výsledného vzhledu. Jedná se o tzv. aditivní výrobu. Mezi nejznámější materiály, které se při výrobě používají, patří různé druhy plastů, kov, dřevo nebo i keramika. Nabídka materiálů se stále rozšiřuje a při koupi tiskárny je na to rozhodně potřeba brát zřetel - aby tiskárna následně pracovala tak, jak má.

Co si nechat vyrobit na 3D tiskárně?

3D tisk se využívá pro výrobu jakýchkoliv předmětů dle vaší fantazie. Jediné, co je zapotřebí, je pečlivé vymodelování 3D výrobku. Pokud nějakou část podceníte, je možné, že hotový produkt nesplní vaše očekávání. 3D tiskem však výroba produktu na míru nekončí, výrobek se dá totiž i různě dobarvit nebo doupravit, aby naplnil vaše představy.

3D tisk na zakázku

V dnešní praxi je asi nejběžnější 3D tisk na zakázku. Zboží jsou totiž plné obchody a vy tak můžete zakoupit opravdu cokoliv, co si budete přát. Jsou ale výrobky, které jen tak neseženete a právě ty stojí zato nechat si zhotovit na 3D tiskárně. Dalším typem výrobků jsou pak 3D figurky a postavičky, díky nimž můžete snadno získat podobiznu sami sebe nebo svých blízkých. Taková 3D figurka je perfektním dárkem pro vaši rodinu a přátele.