materiály pro 3D figurky3D tiskárny pracují s celou škálou materiálů, a proto pokud zvažujete pořízení tiskárny, měli byste se o materiály zajímat již v počátku. Jinak se může stát, že později zjistíte, že vaše tiskárna s některými z nich nepracuje. Pak není jiné možnosti, než používat materiály, které jsou vhodné, byť mohou vycházet dráže nebo výrobky z tiskárny nemusí být tak kvalitní. Mezi nejběžnější materiály pro 3D tiskárnu patří ABS Plast, PLA plast a nylon. Některé tiskárny pracují také s kovem, dřevem nebo kamenem.

ABS plast (akrylonitrilbutadienstyren)

Tento materiál je v oblasti 3D tisku nejpoužívanější. Je zdravotně nezávadný, vysoce odolný proti nízkým teplotám i proti mechanickému poškození. Dá se obarvit barvivy a může nabývat tak libovolného odstínu. Při nešetrném ochlazení materiálu však dochází k jeho poškození.

PLA plast (polyactic acid - kyselina polymléčná)

Tento materiál pochází z šetrných obnovitelných zdrojů. Získává se z kukuřičného škrobu a celulózy. Je tedy nejen zdravotně nezávadný, ale dá se i snadno ekologicky zlikvidovat. Pro 3D tisk je velmi univerzální a dá se využít i tam, kde je potřeba složitější konstrukce. Ve vlhkém prostředí však pohlcuje vlhkost, což se může projevit jemnými bublinami na jeho povrchu.

Polyamid (nylon)

Nylon nedosahuje tak dlouhé životnosti jako ABS plast ani není schopen rychlého ochlazení jako PLA plast, i tak je však velmi oblíbený. Je pružný a lehký, využívá se k tlumení nárazů a snadno se připájí k jiným částem.

TPE (termoplastický elastomer)

Tento materiál vznikl kombinací polymerů, termoplastických a gumových vlastností. Jedná se o měkký a pružný materiál, který se běžně používá tam, kde je na finální produkt kladena pevnost a pružnost zároveň.

PC (polykarbonát)

Dalším z materiálů, který si zde zmíníme, je polykarbonát. Tento materiál dosahuje vynikající tepelné odolnosti i odolnosti proti nárazům. Je ohebný i v chladu a je vhodný zejména pro výrobu transparentních prototypů. Jedná se o nejtvrdší materiál, který se v 3D tiskárnách využívá. Jelikož má však vysoký bod topení, tak jeho zpracování trvá déle než v případě ABS nebo PLA.