jak se připravit na 3D skenování3D skenování je činnost, při které vznikají unikátní 3D figurky. Jestliže jste se už rozhodli, že si necháte vyrobit svou vlastní 3D napodobeninu, přijdou vám naše rady určitě vhod. Stejně tak si můžete nechat vyrobit postavičku svých blízkých - přátel, rodiny - nebo i svých domácích mazlíčků. 3D skenování sice není složitý proces, vyžaduje však nějakou přípravu. Rádi bychom vám tedy poradili, co vše udělat proto, abyste získali co nejlepší podklady pro následný 3D tisk.

Doma si sami sebe pravděpodobně nenaskenujete. Budete tedy muset navštívit specializované 3D centrum, kde se dozvíte, jak byste měli dále správně postupovat. Nejprve se rozhodnete, jak velkou figurku chcete. Čím větší figurka je, tím více času zabere její vyhotovení. Navíc s její velikostí roste i spotřeba materiálu a také tedy i cena. Můžeme zde mluvit o rozdílu v tisících korunách. Na začátku skenování je tedy nutné si všechny tyto věci ujasnit.

V čem spočívá 3D skenování

Samotné skenování není zdravé škodlivé, nepříjemné ani nijak omezující. Jediným limitem je to, že se při něm nemůžete hýbat. Skener s vámi bude pracovat v samostatné místnosti a vytvoření snímku obvykle trvá několik minut - záleží zde i na tom, jaký skener se použije. Nové přístroje jsou samozřejmě rychlejší a přesnější než ty starší a levnější. Počítačový model následně upraví specialista do finální podoby.

Poté se přistupuje k 3D tisku, který může trvat různou dobu. Figurky se nejčastěji tisknou ze sádrového kompozitu. Tisk může být černobílý nebo barevný - běžně se však dnes již využívají barevné tiskárny. Postupné nanášení vrstev může trvat i několik hodin. Výsledek však rozhodně stojí zato. Po vytisknutí se dodělají finální úpravy a hned při další návštěvě si můžete figurku odnést domů. 3D skenování a vyhotovení figurky tak není jednodenní záležitostí. I tak se ale jedná o velmi rychlý, spolehlivý a také přesný postup.