obuv z 3D tiskárny3D tiskárna vyrobí téměř cokoliv. Boty z 3D tiskárny, které navíc budou komfortní i na celodenní nošení, jsou ale stále raritou. Už v minulém roce se začalo mluvit o 3D tisku obuvi, a to především v souvislosti s běžeckými botami. Značky jako Adidas, Nike nebo New Balance se pouštějí do testování, takže uvidíme co příští roky přinesou. Možná si vy sami budete moci navrhnout a přímo na prodejně vytisknout vlastní boty podle svých představ a samozřejmě podle individuálních požadavků svého chodidla.

Společnost Adidas v minulém roce představila svou vizi 3D tisku obuvi, kdy by si zákazník mohl boty vytisknout přímo v obchodě. Prezentace proběhla v rámci 3D projektu Futurecraft. V ideálním případě by zákazník přišel do prodejny, zaběhal si na běžeckém pásu a mezitím by se mu vytiskla bota přesně na míru. Podešev by byla zhotovena z termoplastického polyuretanu a na ní by byly naneseny další vrstvy, které Adidas využívá u dalších modelů Energy Boost. Výrobními postupy v oblasti 3D tisku se zabývá belgická společnost Materialise, s níž společnost Adidas navázala v rámci tohoto projektu spolupráci.

3D boty pro běh i další aktivity

I značka Nike vyvíjí sportovní obuv s pomocí 3D tisku. Konkrétně vyvinula speciální tretry pro sprinterku Allyson Felix. Cílem výroby bot bylo dosáhnout ideálního rozložení podrážky a hrotů, aby při tréninku bylo dosaženo do nejrychlejších časů. Právě tato podrážka s hroty je zhotovena na 3D tiskárně. Svršek je vyroben z patentované technologie vláken, která připomínají druhou kůži a mají průměr jednoho vlasy. Bohužel boty měly velmi krátkou životnost - vydržely pouze jediný den. Zatím je taková běžecká obuv dostupná pouze pro vrcholové sportovce.

Pokud i vy máte zájem o boty z 3D tiskárny, ale nechcete je využívat pro své sportovní výkony, můžete si takovou obuv nechat zhotovit ve speciálním 3D tiskařském centru.